Skip links

Sivil toplumun sorunlarına çözüm bulunması ötelenemez

23 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilecek erken genel seçim öncesi, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, sivil toplumun ihtiyaçlarına uzun vadeli çözüm bulabilmek için, siyasi partilerle görüşmeye devam ediyor. Dernek, 14 Aralık Salı günü Cumhuriyetçi Türk Partisi tarafından kabul edildi. 

Görüşmede sivil toplumun ihtiyaçlarına cevap veren politikalar üretilebilmesi amacıyla sivil toplum örgütlerinin imzasıyla oluşturulan talepler listesi, parti yetkililerine sunuldu. Talepler kapsamında özellikle sivil toplumun karar alma mekanizmalarının her seviyesinde yer alabilmesinin diyalog, iş birliği, demokrasi ve etkin temsiliyet için elzem olduğu vurgulandı.  Sivil Toplum İnisiyatifi görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada “Var olan mevcut durumda, STÖ’lerin karar alma mekanizmalarına katılımı etkin değildir ve standartlaştırılamamıştır. STÖ’lere danışma süreçleri için kriterler ve standartlar ivedilikle geliştirilmeli ve tüm karar alma birimlerinde odak noktaları oluşturularak, sivil toplumla iyileştirilmiş ve sürdürülebilir ilişkiler kurulmalıdır”, dedi.

Dernek açıklamasında, daha önce iki yüz civarında sivil toplum örgütünün katkısıyla çerçevelendirilen taslak sivil toplum stratejisinin adımlarını önceliklendirerek yeniden imzaya açtıklarını hatırlatarak, sivil toplumdan aldığı destekle, sivil toplumun en can alıcı sorunlarının çözümlenebilmesinin; ancak sivil toplumla diyalog içerisinde bir stratejinin onaylanarak uygulanması ile mümkün olabileceğini yineledi. 

Başlatılan kampanyaya şu ana kadar, Akova Kadınlar Derneği, Alzheimer Derneği, Avrupa Akdeniz Sanat Derneği (EMAA), Engelli Aileleri Dayanışma Derneği, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Fransız Kültür Derneği, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği, Folk-Der, Global Politikalar Merkezi, Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD), Kıbrıs İki Dillilik İnisiyatifi, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği, KUIR Kıbrıs Derneği, Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (Kuşkor), Mağusa Kültür Derneği (MKD), Lefke Turizm Derneği, Mağusa Kadın Merkezi Derneği (Makamer), Mülteci Hakları Derneği, Pozitif Düşün İnisiyatifi, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, SOS Çocuk Köyü Derneği, Üçüncü Toplum Forumu ve Yeşil Barış Hareketi olmak üzere toplam yirmi altı örgüt imza verdi. 

Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, Aralık ayı içerisinde seçime katılacak tüm siyasi partilerin temsilcileriyle görüşmeyi hedeflediklerini vurguladı ve seçime girecek tüm siyasi parti yetkililerine sivil toplumun sesine kulak vermeleri çağrısında bulundu.